Monday, October 31, 2011

Rosso di Montalcino 2008


Suurepäraseid toskaanlasi on alati põnevam maitsta ja nautida, kui neist hiljem kirjutada. Nõnda on lood ka selle 2008.a. Rosso di Montalcino´ga, mis maitsmise ja märkmete tegemise ajal oli nõnda rõõmustavalt rikkalik ja parimas mõttes külluslik, kirjutades ja sildist pilti vaadates pole tunne aga paraku enam see... 100% sangiovese vägevatest marjadest valmistatav jook võib end uhkelt ja uhkustundega 3 korda kallima ja 1,5 korda parema Brunello di Montalcino väikevennaks nimetada. Sai ju paarkümmend aastat tagasi RdM DOC loodud eesmärgiga anda BdM tootjatele mõneti vabamad käed: vaja on üksnes 6 kuud tammevaati ja aastake kogupuhkust enne müügilelaskmist. Iga kaval-ants saab aru, et selliste lõdvendatud nõuetega said BdM valmistajad endale aasta lõikes oluliselt varem käivet tegema hakata ja raha liigutama, seda ajal, mil BdM keldrihämaruses edasi põksus (täna peaks BdM DOC regulatsioon nõudma vähemalt 2 aastat vaati pluss 4 kuud pudelit enne müüki). Seega on tark proovida ja uurida, kuidas kallite vendade soodsamad alternatiivid tunduvad- päeva lõpuks on valmistajad neil paljudel juhtudel samad. Aga nüüd veinist- tõeline piirkonna klassik- õrnalt ploomine, natuke kirsine, küllaltki intensiivne, kuid samaaegselt äärmiselt õrn; tihe ja tanniinine, suurepärase happelisusega ja parasjagu värske. Natuke leidsime maasikaid, tsipa vürtse ja törtsu mõrkjatki tooni. Ja nüüd mõelge siia kõrvale valge-punase ruuduline laudlina, kõveraks põlenud küünal, üks lopsakas ja nõksu terav pasta ning paksust klaasist rustic pokaal. Vaat-et orgastiline mikstuur.

Salat kalkunist ja täisterapastast


öko-täisterapastat
100% taimset Alpro sojakoort
tomateid
jääsalatit
värsket tšillit
kalkuni kintsuhakkliha
1 sibul
1 küüslauguküüs
soola-pipart ja muid lahedaid maitseaineid
kvaliteetset õli

Prae pannil hakkliha, vastavalt maitsele tšillit, sibulat ja küüslauku kuni kalkun on kenasti tahke ja kuldpruun. Samaaegselt keeda valmis pasta ja jahuta külma veega. Sega pasta ja hakkliha kokku ning vala peale ca 3/4 väikesest sojakoorest. Maitsesta. Lõika tomatist suupärased tükid, rebi salatist vahvad ribad ja sega kogu kupatus omavahel kokku. Maitsesta vähese õli ja maitseainetega vastavalt soovile. Serveeri kausist ja mugista suure lusikaga!

Kooreste salatite sõprade tõeline unistus. Toitev, maitsev ja valmib kõigest 10 minutiga. Tavalise täisterapasta asemel võib kasutada ka kodumaist spetsiaalset öko-salatipastat, mida peaks saadaval olema erinevate vahvate maitsetega.

Maitseid August Alopi veinipööningult

Maitsesime hiljuti korralikku assortiid August Alopi Veinipööningult, Viru tänaval. Õhtu suurim rõõm oli tõdeda, et vaatamata viimastele heitlikele aastatele on 1998. aastal asutatud veinipööning endiselt töökorras. Mõnevõrra kokku oli kuivanud valik- noored uue maailma veinid olid tublisti esindatud, kuid väärikad vanad pigem kaugel tagaplaanil. Hinnad olid aga üllatavalt soodsad ja ambience suurepärane- rustikaalsed taastatud põrandad, seinad ja laed pluss mahe valgus, praksuv kamin koos Norah Jones´i unise lauluga mõjus suisa narkootiliselt. Joogikaart oli ääretult kirev (sh stiili, tooni, marja ja igas muus mõttes) ja meie jaoks küllaltki tavapäratu, kuid eks selles nimetatud kire võlu ju peitubki: ükski vein ei ole sarnane:)

Järgnevalt mõned ülespildistatud joogid:


Brancott Estate´i (Uus-Meremaa) But Cuvee vahukas, mida maitsesime kõige esimesena. Chardonnay´lt pärines rikkalik puuviljanoot nii aroomis kui maitses, pinot noir andis aga tuntavalt šampalikku elegantsi ja struktuuri, samuti aga põnevust. Ja küllap pinot oligi see, mis selgelt eksitas ja joogi kaardil hoopis Prantsusmaale paigutas. Maitses oli lisaks küllaltki palju täidlaslikku koort ja kreemi, samuti rösti ja pärmi, vaht oli kaunilt lumine ja mullid imeilusad ja -peenikesed. Ajaks kui meie austreid asusime maitsma, oli vahukas juba paraku otsas, sest küllap see kombinatsioon oleks olnud õhtu nael. Kui natuke ata-ata võib teha, siis pikalt liiga sooja serveerimiskraadi eest vinoteegipidajatele.


Saint Clair´i peremõisast pärinev 2010. aasta sauvignon blanc (Marlborough Premium). Kuivanud heina karva kahvatuvalge sauvignon blanc kannab endas paljuski seda, mis meile uue maailma veinide juures ei istu. Ebaküpsus, vähene elegants ja täidlus, igasuguse ümaruse puudumine ja justkui plahvatus kõike seda, mis peaks olema kaunis tasakaalus. Kui nauditav oleks törts mustsõstart (samuti sama vilja lehti aroomis), näpuotsatäis greipi ja paar tilka mõnd eksootilist marja (mis nõnda noore ja tahumatu valge puhul oleks ok), samuti heas tasakaalus hapet ja mineraalsust, siis nimetatu puhul visati seda kõike labidaga suhu ja ninna.


Trivento Amado Sur 2007. Vahekorras 72% malbec, 16% bonarda ja 12% syrah, pakkus domineeriv malbec tugeva aroomielamuse ja silmapilkse äratundmise. Värvuselt tumelilla, violetne, maitsebuketilt samuti küllaltki tugev- palju tumedaid punaseid vilju, ohtralt suitsugi. Tanniinid paariaastasest seismisest juba veidi mahedamad ja mitte enam tapvad. Tõsi ta on, kõik ei armasta malbec´i ja eelistaks iga kell selle peenemat ja rafineeritumat alternatiivi, merlot´d. Ise vist samuti.


Ruffino Tenuta Santedame Chianti Classico 2007. Eelnevate järel igati sümpaatne, küllaltki ilmekas näide sangiovese ja merlot segust suhtes esimese kasuks 80-10: kirsine, lagritsane ja maalähedane, mõneti üllatavalt happeline. Maitse ümar ja ehk liialt lihtne ja ootuspärane, üllatustevaba. 2007 oli piirkonnale suurepärane aasta- marjade kvaliteet oli erakordselt hea nii maitsekontsentratsiooni kui aromaatsuse osas. Tanniinitase oli nauditav, maitse pehme, libisemine hea. Punaste veiniliblede kontsentratsioon hakkas selle järel kiiresti kasvama :)


Vina Pomal Reserva 2005. Valminud 100% tempranillo´st ja ligunenud 18 kuud USA tammes, võiks küllaltki hästi ette kujutada, mida nimetatud kombo tähendab- igast asendist äratuntav rioja. Positiivse üllatusena olid aastad joogile teinud head ja maitse oli juba kenasti pehmenenud ja nn tipud ümaraks lihvunud. Samas intensiivne, kuid üksnes heas ja elegantses mõttes. Tugev kirss ja lagrits, toored maasikad, natuke puitu ja vaniljet (viimased mõlemad üliomased USA tammele). Lõppude-lõpuks on ju tegemist Hispaania parima viinamarjaga, mille omamoodi domineerivat natuuri ja jõulist olekut tuleb tundma õppida, kogeda ja lasta sel end võluda.

Üks vahva valge burgunder ja cotes-du-Rhone´i punane, mitu riesling´ut ja üks pinotage jäid paraku pildistamata :(

Sunday, October 30, 2011

Ahjuvutid ja värvilised juurikad


põldvutte arvestusega vähemalt 1 inimese kohta, pigem natuke enam
värsket rosmariini
bataati
porgandit
kaalikat
sellerit
paradiisiõunu
küüslauku
sibulat
taimset võid
õli
maitseaineid-ürte
valge veini äädikat
viina


Esmalt uuri vutid üle, vaata, et kõik suled oleks eemaldatud ja linnud ilusad-puhtad. Pane vutid kaussi, vala üle õliga, lisa paar sortsu äädikat ja külluslikult valget viina. Maitsesta soola-pipra ja muude meelepäraste ürtidega. Lase tõmmata tunnike, vahepeal kalla põhja vajunud vedelikuga üle. Seejärel prae vutid ülikuumal pannil taimse võiga igalt küljelt kuni nad on kenasti kuldpruunid. Laota vutid ahjuvormi ja asu lisama järgnevat kraami. Nimelt puhasta kõik juurikad, lõigu meelepärasteks tükkideks ja lisa vuttide juurde vormi. Paradiisiõunad jäta terveks ja koorimata- nii on nad kõige maitsvamad. Küüslaugust võid teha puhastatud küüsi, kuid võid lisada ka lihtsalt pooleks lõigatud terveid kettaid- ka need on hiljem hirmus maitsvad. Kui kuhil on valmis ja vutid kaetud, nirista üle kvaliteetse õliga. Järgnevalt purusta 4-5 küünt küüslauku ja sega paari kruusi keeva veega, tekkinud kummaline segu vala vormile peale. Kõige tippu pane mõned värsked rosmariinioksad. Kata ahjuvorm ja pane küpsema. Valmimiseks kulub ca tunnike kuni poolteist. Serveeri nii, et igaüks saaks natuke kõike. Üle vala ahjuvormis leiduva vedelikuga ja soovi korral lisa törts kvaliteetset balsamico´t (nt trühvitega).


Korralike vuttide leidmine võib Eestis olla tõeline missioon. Otsida tasub Stockmann´ist (tuuakse paar korda kuus), kaubamaja toidumaailmast (seal aeg-ajalt nii kodumaiseid kui ka jahutatud Prantsuse vutte). Samuti võib suhelda Järveotsa vutifarmiga- ehk saab kokkuleppele, kui ise end Lõuna-Eestisse veate.


Kuigi suhteliselt palju aega ja tähelepanu nõudev roog, on meie soovitus jällegi mitte üle-teha. Vutt võib olla mõneti tavapäratu ja ehk natuke peengi roog, mistõttu tuleks seda enam sellesse maalähedaselt ja lihtsasti suhtuda. Puhtad maitsed, ilusad värvid, oma leem ja ongi koos suurepärane kombo nii visuaalsest kui gastronoomilisest naudingust. 


Veinist tegime juba varasemalt juttu- meie eelistus oli hõrk pinot noir burgundiast.

Jean-Luc Colombo Les Saintes Muscat de Rivesaltes 2003


Vahelduseks paljudele proovitud sauternes´idele ja Saksa eiswein´idele võtsime seekord ette midagi natuke teistsugust. Nagu nimigi reedab, on nimetatud jook valmistatud muskaatviinamarjade perekonda kuuluvatest Muscat Blanc à Petits Grains marjadest, mis on sirgunud Les Apres´i piirkonnas (Rivesaltes linna lähistel) Püreneede jalamil päris Lõuna-Prantsusmaal. Meie armastame dessertveine korralikult jahutatuna- üksnes siis on nende magus-põnevus täielikult talutav ja nauditav. Värvuse poolest imeilus kuldne, aroomilt väga külluslik, väga-väga õline ja tihke, sealulgas vihjetega meele (meekärjele), küpsetele (üleküpsenud) viinamarjadele, aprikoosile. Maitse juures on magusus teravate puuviljanootidega kenasti tasakaalustatud, mistõttu mesimagus mekk ei ole nõnda lääge ega häiriv, vastupidi- vägagi nauditav. Muscat de Rivesaltes AOC seab veinile mitmeid eeldusi: sealhulgas vähemalt 15 kraadi alkoholi ning vähemalt 100 grammi suhkrut valmisjoogis liitri kohta. Kuigi tänasel päeval on popp Rivesaltes´is kohapeal juua nimetatud jooki starterina foie gras´i kõrvale, nautisime meie seda õhtusöögi lõpetajana, desserdi järel. Lisaks heale maitseelamusele mõjub kangestatud magusjook hästi seedimisele ning tõmbab õhtusöögile ilusa rasvase joone alla. Pudel on sümpaatse suurusega, pool liitrit.

Otsige: väärisveinide sektsioon (ise nimetavad juustuselt butiigiks) Pirita Wineway´s.

Saturday, October 29, 2011

Pierre Dupond Chateau La Renjardiere Côtes du Rhône Villages 2004


Kui veel mõnda aega tagasi armastasime niisama, st söögita, limpsida kergeid ja vedelaid bordoosid, siis seoses aastaaja muutumisega on transformeerumas ka eelistused. Nimelt tummisema, tihedama, täidlasema ja ehk väärikamagi poole. Eile, kui vutipoisid olid söödud, avasime selle, 2004. aasta Côtes du Rhône Villages´i. Veinis oli tuntavalt grenache´i ja kindlasti omajagu syrah´i, sest tunda oli selgelt esimese keerukas-kapriisset moosilisust ja tema lemmikpartneri tasakaalukust. Leida võis mustsõstraid, kirsse, natuke isegi mahedaid kooreseid toone (kõik eelnevad iseloomustavad selgelt syrah´d). Tunda oli isegi natuke suitsuseid alatoone, kuid tervik oli ülimalt kaunis ja peen. Aroom oli külluslik ja äratuntav, värv väga kaunis ja aastatega juba natuke lahjenenud. Meie eilne välivalitu oli erakordselt nauditav, ülimalt siiras ja aus vein. Mõtle vaid, millised suurepärased nopped veel talvisel ajal tulevad!

Joseph Faiveley Bourgogne Pinot Noir 2007


Eile õhtul vajasime vutiprae kõrvale miskit, mis vuttide maalähedast maitset ja kvaliteeti veelgi enam esile tooks ja toetaks. Klassikaline valik on mõistagi pinot noir Burgundiast- selle ploomised-kirsised toonid muudavad iga hõrgu ja peenema linnuliha tõeliseks õhtu staariks. Joseph Faiveley (Domaine Faiveley) pakub vahvat valikut pea igale kvaliteetveinisõbrale: sealt leiad ühtmoodi nii Grand Cru Clos de Beze, Gevrey-Chambertin 1er Cru Champonnet, hunniku väärikaid chablis´sid ning palju muud põnevat. Kuigi veinimõisa tõelised kübaratrikid on Cotes de Nuits ja Mercurey, on perekond hiljuti oma valdusi laiendanud ja haaranud enda alla jupikese Cotes de Beaune´i. Enam kui 80% jookidest valmib üksnes nende enda kasvatatud ja suuresti käsinopitud marjadest ning veinide loetelu on pigem muljetavaldav kui ükskõikseks jättev. Meie proovitut hoitakse enne turustamist vähemalt 18 kuud keldrihämaruses Nuits-Saint-George´s, mistõttu on ka noortel veinidel väärikas alatoon. Väga nauditava tanniiniga rubiinpunane jook, mis sisaldab ohtralt viiteid paljudele üleküpsenud punastele marjadele ja tõsi, ka oodatud-loodetud kirssidele-ploomidele. Nii aroom kui maitse on rikkalikud, kuid ilusas tasakaalus ja ülimalt meeldivad. Vein oli siidjas, väga mahe ning kergesti nauditav- sobilik lugematu hulge roogade kõrvale. Kuid proovige siiski näiteks vuti, kalkuni, pardi vm vahva linnu kõrvale. Järgmisena soovime ära proovida sama joogi 2004. aasta eksemplari.

Tasub otsida: hea õnne korral Pirita Wineway poes.

Satrapezo Cremant Brut 2003


Viimaste aegade alkoholikatsetuste kõige suurem üllatus tuli ootuspäraselt Eesti sõprusriik Gruusiast. Sealsest veinibutiigist ostetud Satrapezo (sh kannab arusaamatut silt Produce of France) oli kohalike asjatundjate hinnangul Gruusia veini/ vahuveinitoodangu absoluutne tipp. Kummaline nimi, eksitav selgitus seoses tootmispaigaga, vahuka kohta väga elegantne vanus ja vihje cremant´ile tekitavad igatahes ühe ääretult kummalise koosluse ja põhjendatud ootuse eriliseks joogielamuseks. Tegime proovi ning tõdesime, et veebiavarused ei räägi nimetatud joogist sõnakestki, justkui poleks seda olemaski. Kohapeal müüdi kui kohalikku toodangut, samas oleks justkui Prantsusmaal toodetud, kirjad on pea kõik gruusiakeelsed.. Kahtlemata klassikalisel, šampanjameetodil valmistatud (mida ka silt reedab) ning tugevate vihjetega cremant´ile (mida jällegi juba varasemalt välja lugesime)- kuid samas- kas olete kunagi näinud 8 aastat vana cremant´i? Meie vist pole. Vaht oli imeliselt kohev ja lopsakas, pimetestingul eksimatult šampanja, mullid väga peenikesed ja ilusad, jällegi kindel šampanja. Aroomis oli palju teraviljalist- nisu, röstitud saia ja muud maalähedast. Maitse oli aga suurim segadus: ilmselgelt vana ja väärikas, kuid erakordselt maitseterohke ja keerukas, äravajuva ja mõneti ebameeldiva lõpuga. Kaugel-kaugel vanade šampde elegantsist ja väärikusest, maitsete puhtusest. Samuti pole me ealeski karvavõrdki sarnast cremant´i joonud. Maitses palju rösti, aromaatseid lilli ning ohtralt vana Nordmandia siidrit või koduõlut. Täpselt selline ta oligi- täis segadust ja põnevust- nagu Gruusia isegi- mistõttu kallas pool seltskonda endale kiiresti juurde ja teine pool jättis klaasi pooltäis :)

Prantsuse sibulasupp


ca 1 kilo ilusaid mugulsibulaid
1 korralik veisekoot
taimset võid
1 ketta jagu küüslauku
kiviahjusaia
laktoosivaba juustu
valget veini ca 1/4 pudelit
valge veini äädikat
värske rosmariin
soola-pipart


Prae veisekoot kõrgel kuumusel pannil koos paari küüslauguküüne, või ja rosmariiniga. Puljongi tegemiseks pane koot potti, vala peale vesi, maitsesta soola-pipraga ning pane keema ja maitset koguma. Lõika sibulad ilusateks piklikeks-peenikesteks ribadeks ja asu neid pannil võis glasseerima. Tükelda ülejäänud küüslauk ja lisa sibulaga pannile. Kui sibul on küpsenud kaunilt kuldseks, lisa vaikselt valget veini ja sega. See aitab tekitada sibula ümber paksemat moosi, mis maitseb veel eriti hästi ja magusalt. Maitse, kui terav mekk on kadunud ja sibul moosjas, lisa soola-pipart. Võta potist välja koot ja lisa puljongile sibulad pannilt. Lase supil madalal kraadil paarkümmend minutit podiseda, maitsesta, lisa paar supilusikat valge veini äädikat. Maitse ja korrigeeri maitseainetega, samuti vee kogusega. Nüüd lõika saiast laiad viilakad, kata laktoosivaba juustga ning pane ahju küpsema kuniks juust on sulanud ja sai krõbe. Võta ahjust sai, aseta see kausi põhja ja vala supiga üle. Head isu!


Sibulasupp on imeline tervendaja ja virgutaja, maitsev eelroog pea igale suurele söömaajale. Suurepärase sibulasupi pakkujaid ei ole palju, mistõttu on hea retsepti leidmine küllaltki keerukas. Meie variant on ispireeritud Põhjaka-Märdi omast, läbikatsetatud ja alati toimiv. Kuna sibul on kange ja seda kulub pagana palju, tuleks endale lõikamiseks võtta appi kas tavalised suure klaasiga prillid või veelgi parem, ujumisprillid. Mõte sellest võib olla tiba tobe, kuid lõikumine möödub see-eest pisarateta. Kuna supp on happeline, ärge seda ühegi veiniga kombineerige. Pigem võtke topka kvaliteetset viina. Ja palun tehke proovi- jätke supp üleöö seisma ja sööge varajase lõunasöögina keeruka õhtu järel. Oivaline!

Thursday, October 27, 2011

Casetta Langhe Nebbiolo 2003


Nebbiolo´t võib armastada ning vihata. Seda pealegi samaaegselt, sest selle imelise viinamarja keerukad trikid on teada pea kõigile veinisõpradele. Üks enam tähelepanu nõudev marjasort on kapriisne kui teismeline plikatirts, mistõttu jääb pikkadele ponnistustele vaatamata nebbiolo kasvupaigaks ja koduks siiski Itaalia põhjaosa Piemonte udused mäeküljed. Nebbiolo nimetus tõenäoliselt tulebki teatavast kombinatsioonist sõnadest "nebbia" ehk udu või udune ning "noble" ehk väärikas. Ja tõsi ta on, üsna praeguse sissekande ajal (tavaliselt oktoobri lõpus) toimuva marjade korjamise ajal saadab noppijaid ja harvestere tõesti mägistel küngastel lendlev uduloor. Kui sageli võrreldud pinot noir´iga, on nebbiolo tõeline nähtus- selle punast vana tellist meenutav kahvatupunane värvus (seda eriti vanemate jookide puhul), kõrge tanniinitase ning hea õnne korral kordumatu kombinatsioon maitsetest ja aroomidest. Meie tõrjusime sügisväsimust 2003. aasta Langhe piirkonna joogiga, mille esimene pokaal lõhnas ilustamata kui hunnik sõnnikut või kooliaegne niiske tahvlilapp. Teine klaas oli põnev-ebameeldivast lõhnast prii ning pakkus uusi, eriti küpsete ja röstitud punamarjade lõhna küllaltki tugeva alkoholinoodiga, kolmas klaas kandis endas aroomi osas aga maksimaalselt nimetatud marjasordi headust- kaunisümar ja erakordselt terviklik. Kuigi aroomi saatis suur transfromatsioon, ei saa seda öelda maitseelamuse kohta- lapilõhnale vaatamata maitses jook suurepäraselt alates esimesest lonksatusest. Küllaltki happeline, keerukas ja väljakutsuv: leida võis vihjeid nii kangele naturaalsele kakaole kui kohvile, kuivatatud roosiõitele ja peaaegu parfüümilaadsele lõhna-maitsesegule. Kuigi nebbiolo´dele lubatakse pikka iga, kuulub pildilolev proovitud vein siiski selgelt lihtsamata sekka, millest johtuvalt on selle joomisaeg antud hetkel meie hinnangul oma tipus. Ja väidetavalt polnud 2002-2003 teab-mis head aastad nimetatud kandis, praeguseks mekkimiseks soovitame seega pigem nooremast otsast 2008 või vanemast otsast hoopis 1996, 1999 või 2001. Head avastamisrõõmu!

Leiate: Viimsi Kruger´i veinipoes ülimalt soodsa hinnaga.

Wednesday, October 26, 2011

Cous-cousi salat tigudega


cous-cousi
jääsalatit
kurki
erivärvilisi tomateid
soola-pipart
tšillihelbeid
tigusid
kvaliteetset õli
peterselli ja muid maitseaineid vastavalt maitsele

Esmalt prepareeri cous-cous. Selleks loe pakendilt, kuidas keeta :) Lõigu tomatid-kurgid, rebi salatilõike ning sega need keedetud ja toatemperatuurile jahutatud cous-cousiga kokku, lisa teod ja maitsesta loominguliselt. Serveeri kausis, vala üle peene õlinirega ning puista peale soolahelbeid.


Jällegi üks fantastiliselt lihtne ja geniaalne express õhtusöök, mis valmib mõne hetkega ning pakub kuhjaga rõõmu tervele perele. Lisaks on toitev ja tervislik. Nii mereandide kui maitseainete osas saab olla ääretult loominguline: lisada võib veel hiid- või tavalisi krevette, kõikvõimalikke seemneid, soolalõhet või jumal ise teab mida toredat.

Tuesday, October 25, 2011

Virginia vorstipada


erinevaid kvaliteetseid vorstikesi
kuhjaga sibulat ja küüslauku
porrut
sellerit
pikateralist ja metsikut riisi
valge veini äädikat
paprikat
erivärvilisi tomateid
värsket peterselli
ca 400g purustatud ja kooritud tomateid (purgis)
erinevaid tšillikaunu
soola-pipart
värsket tüümiani
supikanast keedetud puljongit ca pool liitrit või vähemgi

Pane vorstikesed ahju küpsema ja grilli võimalikult suure kuumusega, et vorstid pruunistuksid ja võtaksid nõksu tahkema kuju. Samal ajal keeda valmis segu metsikust ja tavalisest pikateralisest riisist. Ära kindlasti üle 20 minuti riisi tulel hoia, pigem max 16-17 minutit. Pane riis suure poti põhja teisi komponente ootama. Kui vorstid on pruunistunud, lisa need potti riisi juurde. Korja ahjuvormist ca 4-5 lusikat vorstide küpsemisest tekkinud rasvavett ja lisa ka see potti. Samal ajal pruunist terve ketta jagu purustatud küüslauguküüsi ja mitu head tükeldatud sibulat, maitsesta soola-pipraga ja lisa potti muu kraami juurde. Järgnevalt prae läbi tükeldatud porru, seller, paprika, tšillikaunad ning lisa varsti tomatipasta ja tükeldatud värsked tomatid. Lase ca 10 minutit pannil podiseda ja kalla kogu kupatud potti vorstidele seltsi. Keeda supikanast ja meelepärastest juurikatest maitsekas puljong. Pane suur segupott tulele, lisa tasapisi puljongit ja maitsesta tüümianivarte ning värske peterselliga. Lisa kõiki vahvaid maitseaineid vastavalt soovile. Meie kasutasime palju erinevaid Gruusiast toodud maitseainesegusid, mis lisasid vürtsi ja teravust. Ära unusta, et lõunapoolsed osariigid armastavad särtsakat toitu! Lase potil podiseda kuniks vedelik on potis taandunud ja konsistents paras, aega kulub eeldatavasti ca 20-25 minutit. Serveeri kausis!


Kui mõnikord tuleb kange tahtmine juua head õlut, tuleb kiiresti välja mõelda söögiskeem, mida sellega sobitada. Kuna meil oli hunnik naturaalseid turuvorste (zuccini-kartuli ja kanalihaga) ja kuhi parimat Miller´i õlut, oli selge, et valmistada tuleb ameeriklastele südamelähedane pada. Inspireerituna Jamie Oliver´i Southern Stew´st, kus vorstid ja riis on hoitud serveerimiseni lahus, sündis imetabane segu kodumaistest vorstidest, teravatest maitsetest ja värvilistest komponentidest. Ja muidugi Miller- champagne of beers- sobis kõrvale kui kulp supikoka pihku!

Sunday, October 23, 2011

Bonacchi Chianti Riserva 2005


Itaalia, eeskätt Toskaana veinisõpradele ei tohiks Bonacchi nimi olla võõras- valmivad ju neil suurepärased sangiovese´d, bianco toscano´d, pinot grigio´d ja palju muud huvitavat. Meie seekordne valik on tõeline maiuspala sangiovese viinamarjade austajatele, sest seda on selles tervelt 100%.  Suurte nebbiolo sõpradena on meie südames oluline koht ka mõneti sarnastele sangiovese marjadele ja eeskätt neist valmistatud siidjale veinile. Küllaltki särtsaka happega on nimetatud vein oma nootide poolest parajalt keerukas- leidub seal vihjeid nii kohvile kui mustadele kuivatatud ploomidele, samuti ka punastele marjadele. Üks on kindel: kaheaastane Prantsuse tammevaadis seismine ja kuuekuuline pudelis laagerdumine (Riserva eelduseks ongi kaks aastat vaadis ja vähemalt 3 kuud pudelis, eriti head tööd on teinud väikesed vaadid, mis annavad tugevamat mekki) tagavad veinile kauni rubiinja tooni, tugeva natuuri ja tõeliselt iseloomuka aroomi. Seesugune mahedik on oma kerge seeditavuse ja libisemise tõttu igati võrreldav mõne väärika bordoo või õrna pinot noir´iga, mis on alati oodatud igale peole (sh kodusele diivani- või pidžaamapeole).

2005 on nõnda põnevale marjale selgelt  natuke nooruke aastakäik, kuid mis sa enam targutad- vein on joodud ja rõõmu sellest pagana palju!

Viimsi turuvorstid


Oleme varasemalt paljusõnaliselt kiitnud igalaupäevast Viimsi taluturgu vabaõhumuuseumis, kus leiab head-paremat igale kvaliteetse mahetoidu nautlejale. Lõppude-lõpuks on tulnud müügile vapustavad käsitsi valmistatud turuvorstid kõikvõimalike põnevate sisudega. Pildil vasakul kanalihaga, paremal kartulitäidusega (!). Võtke kõrvale natuke juuretisega leiba ja värvilisi tomateid ning ülim õhtusöök ongi valminud.

Meie nautisime kõrvale pudelikese Bonacchi Chianti´t, mis tuleb järgmise postiga.

Orsotto mere tagant


odrakruupe
ohtralt korralikku talusinki
samavõrd rikkalikult sibulat ja küüslauku
soola-pipart-tšillit
kvaliteetset õli
rukolat
natuke kannatust

Küpsetamisele eelneva päeva õhtul pane kruubid kaussi külma vette likku ja lase seista kuni järgmise päeva valmistamiseni. Vahepeal vaheta vett 3-4 korda, et kruubid saaks korralikult puhtaks ja pehmeks. Järgnevalt pane leotatud kruubid keema ca 40-ks minutiks, mille kestel eemalda vahukogujaga pruunjat vahtu. Maitsesta soolaga. Kui kruubid on parajalt pehmed, vala ära vesi ja tossuta poti põhjas kruupidest vett välja. Järgnevalt lase kruupidel taheneda ja prae kuumal pannil mõnusalt pruuniks tükeldsatud sink, sibul ja küüslauk. Korralikuks pannitäieks kasutasime meie terve ketta küüslauku ja kaks mehist sibulat. Tühjenda pann ja prae õrnas õlis madalal kraadil kruubid läbi, et neist viimane kleepivus ja vedelik välja ajada- tulemuseks ideaalsed eraldiseisvad kruubiterad. Mõningase küpsetamise järel lisa veel maitse andmiseks sink-sibul-küüslauk ja sega pannil paar minutit. Maitsesta soola, pipra ja õrna tšilliga. Serveeri värskel rukolapadjal.


Vanade aegade nukrad mälestused kleepivast ja tatisest kruubist kadugu! Kruup, nagu iga teine toiduaine omandab ööpäevase tähelepanu järel täielikult teise ilme ja suure hoole tulemusena maitseb väga-väga hästi ja kosutavalt.


Tõsi, pole peene nimega orsotto tegelikult ju muud kui kruubipuder, millele on pööratud extra tähelepanu. Koostöös sibula, küüslaugu ja ohtra singiga omandab see roog aga massi ja kvaliteedi mis peaaegu ei lubagi seda hommikusöögilauas pakkuda. See toit on nõnda maitsev, ehe ja maalähedane, et paljud meie sõbrad on seda saarelt naastes ka kodus küpsetama hakanud. Meie aga oleme siiani oma põhimõttele truuks jäänud- seda fenomenaalset toitu valmistame ainult oma väikesel saarel.

Saturday, October 22, 2011

Boscaini Carlo Valpolicella Classico Ca Bussin 2008


Prantslaste ja sakslaste dominatsiooni murdmiseks me lihtsalt pidime vahelduseks ühe kerge Itaallase avama. Seekord rõõmustasime ennast noore punase veiniga suurepärasest Valpolicella´st Verona piirkonnast Garda järve äärest. Tootlikkuse ja mahtude poolest Chianti järel teisel kohal, pakub Valpolicella suurt avastamisrõõmu nii pikaaegsetele veinisõpradele kui uutele tulijatele. Meie seekordne jook oli absoluutne regiooni klassika: vahva sümbioos kolmest peamisest marjast järgmises suhtes- 30% Corvina´t (aka Cassabria, tuntud suhteliselt kõrge happe ja tuntava mandlinoodi poolest), 40% Corvinone´t ja 30% Rondinella´t (lihtne mari, millega antakse sealsetele veinidele sageli üksnes nn massi). Vein oli küllaltki täidlane, mõneti üllataval-kummalisel kombel õrnalt mullinegi (mis tegi meele mõruks). Viimase korvas kirsine ja väga rikkalik maitsebukett koostöös tuntava rösti- ja kirsinoodiga, vahest oli tunda natuke münti ja vürtsegi. Ilmselt saimegi sakutada selle eest, et seda söögita mekkisime, ühe korraliku peperonico pasta juures oleksime üksnes ümisenud.

Päritolu: meil Viimsi veinipood Kruger, kuid eeldatavasti leiate ka Viimsi Market´ist, Pirita Kauper´istki.

Roheline Romanesco salat


Romanesco salatit (tore, et lõpuks ka Eestimaal müügil)
ilusat rukolat
nuikapsast
rohelist suvikõrvitsat
küüslauku
kvaliteetset õli
soola-pipart
murulauku
peterselli
tšillit ja muid maitseaineid
värskelt pressitud sidrunimahla
soovi korral seemneid jm (meie ei lisanud)

Puhasta nuikapsas pealmisest kihist ja sisu lõigu vahvateks peenikesteks pulkadeks, viska kausi põhja. Lõika suvikõrvits samuti väikesteks juppideks ja woki kiiresti koos värske küüslauguga, võta tulelt kohe kui värvus hakkab pruunikaks kiskuma. Viska kaussi nuikapsale seltsi. Järgnevalt jupita Romanesco suupärasteks ampsudeks ja woki samuti koos küüslauguga. Ära lase pikalt küpseda ja lisa teiste valmis komponentide juurde. Lisa murulauk ja petersell, sool ja pipar, natuke õli ja muud meelepärased maitseained. Sega korralikult läbi ja serveeri.


Oleme pikalt oodanud, et lillkapsa ja brokkoli sugulane Romanesco ka Eesti poelettidele värske ja kaunilt rohelisena jõuaks. Mõistagi saab seda ka hautada, grillida, keeta ja aurutada, kuid kõige kaunim on see imelise väljanägemisega taim siiski võimalikult värskena salatis. Lisaks imeilusale värvile ja vahvale maitsele annab ta salatile põneva ja mõneti eksootilise ilme. Maitseb hästi nii eraldi toidukorrana salati kujul kui ka kõrvalroana mõnele toredale lihale või kalale.


Kuna kõik rohelised koostisosad maitsevad üheskoos niigi suurepäraselt, ei olegi tarvis kastmele erilist tähelepanu pöörata- piisab vägagi hästi kvaliteetsest õlis koosmõjus maitseainetega. Kui aga maitset jääb puudu, võib proovida peenikese balsamico nirega seda rikastada (sellisel juhul tehke äädikasegu palun ise või hankige kuskilt kvaliteetne Itaalia kraam). Seekord katsetasime meie miskit sootuks põnevamat- nimelt saadeti meile Gruusiast hiljuti 1,5 liitrises veepudelis koduselt valminud roheline ürtidega kaste (vt pildil pitsi). Piisavalt happeline ja kenasti vürtside-roheliste ürtidega maitsestatud kaste on kahtlemata killer-lisand šašlõkkidele ja muudele elaval tulel küpsetatavatele liharoogadele, kuid sobis vapustavalt ka meie salati juurde.

Friday, October 21, 2011

Juudi kanasupi edasiarendus


Septembris kirjutasime maagiliste omadustega kanasupist, kuid nüüd on aeg üles tunnistada, et olime lohakad ega rääkinud ära kogu lugu. Tegelikkuses tuleks lihatükid mõistagi asendada terve supikanaga, võtta kampa kimp sellerit, natuke ingverit, ka eelmises postituses nimetatud komponente ja miks mitte lõpuks üks pakk nõgesepastat, mida suurem osa ökolettidest pakub.

Esmalt keeda supikana pehmeks ja seejärel kratsi karkassilt ja kontidelt liha ning nahk lahti- alles siis lisa muud komponendid ja maitseained. Pasta jäta viimaseks, sest see valmib erakordselt kiiresti.

Uskumatu antibiootik- sööge seda 2 korda nädalas ja oletegi haigustest-viirustest prii!

Maagiline tee


kvaliteetset tumedat rummi
sidrunit
mett
keevat vett

Pane tassi paar-kolm viilu sidrunit, lusikas-kaks mett ja vala see üle ca 1,5 pitsi rummiga. Sõtku lusikaga kõik komponendid läbi ja vala peale kuum vesi.

Tegemist on meie pere tõelise sügise- ja talvelemmikuga. Uskumatult maagiline jook! Kuigi selles tegelikkuses teepulbrit, kotikesi ega muud teelist polegi, maitseb see nagu üks õige tee maitsema peakski. Lisaks soojendab kärakas silmapilkselt ihu ja vaimu. Eriti hästi mõjub tuulise ja külma ilma käest tuppa tulles kamina ees tekikuhja all... Tehke proovi ja andke hinnang, kas on magic või ei!

Thursday, October 20, 2011

Guljaši-ideid


Saksamaal sõime veinipõldude vahel meistri koduhoovis hämmastavalt maitsvat guljašši. Asi väga lihtne: liha ülevoolavalt palju, juurikaid vähe (nagu pildilt näha), kuid mis kõige olulisem- rosinaid, palju rosinaid. Viimased tegid toidu tõeliselt nauditavaks, ühelt poolt andsid natuke magusat tooni, teisalt olid vedelikule tuntava struktuuri ja iseloomu.

Tegelikkuses peaks seda valmistama hoopiski valgetest värskelt nopitud viinamarjadest, kuid nendega on üks oluline probleem: viinamarjad lähevad potis väga tuliseks ja hammustades põletavad kuuma mahla spritzen´iga kogu suu. Aga kui lased jahtuda, pidi maitse olema veelgi parem!

Kalkunipasta lipsudega


lipsukestega pastat (kindlasti peavad olema lipsud, muidu ei maitse nii nagu peab)

ca pool kilo kalkuni kintsuliha

rohkelt küüslauku 

keiju laktoosivaba koort

murulauku/peterselli

koriandrit

soola-pipart

+sahtlis leiduvaid maitseaineid tunde järgi
Mida kauem kalkuniliha küüslauguses leemes hautad, seda pehmem ja hõrgutavam liha tuleb, meie tegime seda seekord 1,5 tundi.

Ühesõnaga liha prepareerimisega alusta varakult, lõigu liha mõnusateks tükkideks ja viska koos hakitud küüslauguga potti kõrgel tulel praaduma. Kui kõik küljed on kergelt pruunikad lisa maitseained (sool, pipar, koriander), prae veel hetkes läbi ja lisa lihale kuuma vett ja jäta omas mahlas hauduma. Kui kõht on juba väga tühi, pane lipsukesed keema. Nüüd tuleks lihaleemele veel lisada koor ja täiesti erilise maitsega pastakreem ongi valmis! Serveeri koos rohelisega!

Selle retsepti on meile pärandanud (tinglikult :)) üks meie esiemadest- meie arvates on see roog hulluksajavalt eriline ja samas nii kodune ja maitsev kõhutäis.

Wednesday, October 19, 2011

Chateau Hyot Beausèjour 2004


Rheingau piltide blogisse logimise ajal maitsesime Chateau Hyot Beausèjour´i bordood 2004. aastast. Dordogne´i jõe paremal kaldal on küllaltki suur (ca 3000 hektarit) veinipiirkond nimega Côtes de Castillon, apellatsioon: Appellation Côtes de Castillon Controlée. Rajoonis, kus toodetakse ca 25 miljonit pudelit punast veini aastas, kasvab peamiselt merlot, cabernet sauvignon, cabernet franc ja malbec. Meie proovitu oli segu 60% merlot ja ülejäänud osas cabernet sauvignon, elik ilus tasakaal tugevusest ja mahedusest. Merlot´d on täpselt parajas ülehulgas, et anda joogile pehme, mahe, igapäevaseks libisemiseks vajalik kergus ja voolavus. Kuivõrd hind on soodne, ostke endale kasvõi hoidmiseks. Sama joogi 11 aastat vanem vend sai Wine Spectator´ilt hindeks 76/100.

Müüakse nt Viimsis Kruger´i veinipoes.

Tuesday, October 18, 2011

Asbach Uralt brändi


Vahest terve veinireisi ootamatumaid (ja veidramaid) maitseelamusi oli kahtlemata Asbach´i traditsiooniline brändi, mida juuakse omapärasel viisil: suure kruusi põhja pannakse kaks suhkrukuubikut, valatakse peale mitu head pitsi ülessoojendatud brändit (soojendatud kuni ca 40 kraadi sest 38% jook muidu ei sütti), siis läidetakse see põlema ja peagi valatakse üle kuuma keskmise kangusega kohviga. Peale pannakse naturaalne vahukoor. Magus ja kange naps, mis pika degusteerimispäeva lõpus pani põsed hõõguma ja jalad ludisema.

Kuigi Asbach´i traditsioonilist napsu on valmistatud juba aegade hämarusest, on ääretult huvitav selle moodne re-invention. Nimelt on sakslased avastanud, et nende veinipiirkondadesse satub üha enam rahvast Araabia Ühendemiraatidest ja ümbritsevatest riikidest. Viimased pole aga suurem asi veinijoojad, kui mitte öelda, et täiesti kuival. Et aga anda neile võimalus veini nuusutamiseks, maitsmiseks ja kogemiseks on sakslased loonud tehnika veinist alkoholi uuesti väljaviimiseks. Tulemuseks tavalise (st alkohoolse) veini maitse ja aroomiga jook, mida ka araabid juua saavad. Väljaviidud alkohol pööratakse aga brändiks! 

Maximilianshof Riesling Sekt brut 2007


Nooremate jookide absoluutne tipp-avastus: Maximilianshof´i 2007. aasta riesling brut, mis maitses imehea ja mullitas suisa suurejooneliselt. Peremehel on keldris nimetatud jooke veel ca 400, meie kaudu saab neid kastiga tellida. Soovitame soojalt, sest pudeli hind koos transpordiga tuleb kordumatu (ca 12-13 EUR) ja jook seda igati väärt. Meil oli kaasas jookide transpordiks spetsiaalne suur kohver, kuid ikkagi jäi ruumi nõnda palju puudu. Kõik mahajäänu läheb aga kirja ja kupatatakse järele (liituga, kui soovite).

Parimad palad Georg Breuer´ilt ja tervelt Saksamaalt

Õhtul veetsime hulga aega Breueri linnarestoranis, kus proovisime keldri tõelisi pärle. Sealjuures pöörake tähelepanu postituse lõpus esitatud veinimenüüle (esimene lehekülg keldri veinikaardist- jah, esimene number on aasta).


1966 kabinett


1972 kabinett


1988: fantastilise väljanägemisega pudel, erakordne jook- lähim kohalikule absoluutsele tipule!


Sama pudeli tagumine külg.


Valik müüdavatest jookidest, avatud on menüü/ hinnakirja lehekülg, mis käsitleb aastaid 1727 (!) kuni 1904 (!).

Georg Breuer


1880 asutatud Georg Breuer´i veinimõis varustab täna maailma Saksa väärikate klassikutega ning mitme moodsa Grand Cru´ga. Spetsialistina on Breuer korduvalt käinud LAV-i veinitootjaid õpetamas käinud, samuti teinud põnevaid projekte LAV-i ja Saksa noorte kunstnikega oma siltide disainil (sellekohaseid pilte siin paraku pole). Breuer´it on ka mõned aastad tagasi Eestis müüdud (eeskätt väikesele, huviliste ringile suunatud), täna saab seda meie kaudu kaugelt Saksamaalt suhteliselt sõbralike hindade ja transpordikuludega tellida. Järgnevalt valik nooremaid ja vanemaid Breuer´i veine, mida mekkisime.


Päevaste noorte veinide degustatsioonilist.


2009, ometi üks ääretult maitsev, mahe ja ümar spätburgunder (pinot noir). Juba mekkides tekkis mõte selle sidumisest mõne hõrgu kalaga, sest on ju pinot noir väheseid punaseid, mis kala kõrvale nõnda kaunilt maitseb.


Kuigi Breuer armastab oma veine küllaltki suurtes, ca 450 liitristes tammevaatides maitsestada (st tammetükke, puru ega tuhka ei lisata, ofkoorss), on nimetatud jook seda vähem saanud. Sellest ka mõneti eriline, natuke lihtsam toon. Ääretult mineraalne, virsikune ja värskendav.


2008 Rauenthal Estate. Eelnevaga võrreldes oluliselt tsitruselisem, muus osas lähisugulane.


2008 Terra Montosa, mõisahärra ja tänase perekonna suur isiklik lemmik- nn "second wine", mis valmib kõige peenamate Bordeaux Grand Cru põhimõtete järgi.


2008 Berg Rottland: hele-hele rohekas-kollane, virsikune ja mineraalne, väga elegantne näide kohalikust tipp-topp "cru" veinist.


2008 Nonnenberg. Väidetavalt kõige keerukam ja mitmekülgsem Breuer´i mõisa Grand cru´dest- mineraalne, troopilised valged puuviljad ja unikaalne aroom.


Ja mõned vanemad näited- 1980 riesling kabinett.